Sauter wijnen homepage
winkelwagen
wijnvrienden

De wijnvoorkeur van Thijs Brand

Sinds een aantal jaren neemt u regelmatig plaats in een proefpanel om de beste wijnen te selecteren voor het Limburgse magazine "Chapeau". Hoe is het om als voormalig bierbrouwer wijnen te proeven met vinologen en wijndeskundigen?

'Ik moet eerlijk bekennen dat ik de wijnen anders beoordeel dan de wijndeskundigen in het panel. Waar zij de wijnen tot in detail op smaak, structuur, balans etc. analyseren, let ik meer op de totale beleving, de doordrinkbaarheid en heel belangrijk het wijnplezier. Ik ervaar wel tijdens uitgebreide wijnproeverijen, dat het hard werken is als voormalig bierbrouwer. In mijn vakgebied ben ik namelijk gewend om ook te zoeken naar de juiste Suffichkeit (de geruisloze en soepele afdaling van een glas bier) en dat kan alleen door het bier te drinken en niet uit te spugen. Het aantal glazen bij een bierproeverij is daarom meestal veel lager dan bij een wijnproeverij.


We hebben begrepen dat u ook bij een kookclub actief bent waar u niet alleen gaat koken, maar ook van tevoren op pad gaat om de juiste wijnen bij de gerechten te zoeken.


We zijn ontzettend bevoorrecht om les te krijgen van Ton Smit, die over een imposante warenkennis beschikt. Hij leert ons om redelijk zelfstandig en op gevoel te koken. De wijnspijscombinaties zijn inderdaad aan mij toevertrouwd. Ik zie het als een sport om de perfecte wijnen te selecteren bij de gerechten die op het kookprogramma staan. Inspiratie voor combinaties krijg ik met name tijdens bijzondere diners zoals onlangs bij restaurant La Rive in het Amstel Hotel; een zeven gangen wijn-spijsdiner waarbij sommelier Ted Bunnik bij ieder gerecht een uitstekende uitleg gaf waarom zij voor een specifieke wijn hadden gekozen. Niet alleen heel leerzaam, maar de sommelier gaf mij, door zijn goed verhaal, ook dat extra stukje culinaire plezier.


U heeft gekozen voor een bijzonder Toscaanse wijn van La Spinetta. Waarom bent u een liefhebber van deze wijn?

Giorgio Rivetti van La Spinetta maakt voor mij hele bijzondere wijnen. Hij is met name actief in de Piemonte, een prachtig gebied waar veel mensen te snel langsrijden. Bijzonder goede herinneringen heb ik aan de steile, maar mooie wandelingen door de wijngaarden en de culinaire avonden in restaurants tijdens het witte truffelseizoen. Vanwege de iets elegantere stijl, heb ik gekozen voor zijn Toscaanse wijn: Il Nero di Casanova. Een prachtwijn waar je direct inspiratie van krijgt om iets moois bij te koken zoals krokante zwezerik of gestoofde kalfswang.